Árnyékolástechnika - mire ügyeljünk tervezéskor?
A nyílászárókhoz szorosan hozzá tartoznak az árnyékolók. Összeszedtük, hogy milyen árnyékolók léteznek, miket érdemes figyelembe vennünk kiválasztásukkor és melyiknek, mekkora anyagi vonzata van.
Fontos megjegyezni, hogy az árnyékolás másodlagos megoldás. Először érdemes a nyílászárókat lecserélni, hiszen azokkal tudunk nagyobb energiamegtakarítást eredményezni. A jól beépített ablakok által lesz otthonunk energiatakarékosabb és komfortosabb. Az árnyékolástechnika elsődleges célja, hogy hatékony védelmet biztosítson a napfény és a hő ellen, ezzel javítva a belső terek komfortját.
A megfelelő árnyékolás megakadályozza a túlzott felmelegedést a lakásban, nem engedi, hogy az ablaküvegek felmelegedjenek, majd az üveg előtt lévő tárgyak is átvegyék a hőt, így a későbbiekben azok is tovább melegítsék otthonunkat.
A különböző árnyékolók a napsütés bejutását akadályozzák meg és ezzel járulnak hozzá a kellemesebb beltéri környezet kialakításához. Ha ügyesen, megfontoltan választunk, majd okosan használjuk is őket, jóval elviselhetőbbé tesszük lakáson belül is a nyári, kinti forróság hatásait.
Az árnyékolástechnika különböző típusú eszközöket és megoldásokat kínál az egyéni igényeknek is teret engedve.
Mire jó az árnyékolástechnika?
Hővédelem és energiatakarékosság: Az árnyékolás legfontosabb funkciója a hővédelem, különösen nyári időszakban, amikor a napsugarak hatására a belső tér gyorsan túlmelegedhet. Az árnyékoló rendszerek segítenek csökkenteni a légkondicionálás igényét, így energiát és költséget takarítanak meg. Télen pedig hozzájárulhatnak a hőszigeteléshez, mivel csökkentik a hőveszteséget az ablakokon keresztül (ez főleg a régi ablakoknál mérhető).
Komfortérzet: Az árnyékolástechnika nemcsak a hőt, hanem a fényt is szabályozza. Lehetővé teszi, hogy az épületen belül a napfény irányát és intenzitását kontrolláljuk, így elkerülhetjük a vakító fényt, miközben természetes megvilágítást biztosítunk.
Belátás elleni védelem: Az árnyékolók segítenek a kíváncsi tekintetek elkerülését, használatukkal védhetjük privát szféránkat anélkül, hogy le kellene mondanunk a természetes fényről. Különösen fontos ez városi környezetben vagy nagy forgalmú területeken.
Megjelenés: Az árnyékolók hozzájárulnak az épület külső és belső megjelenéséhez is. Különböző stílusokban és anyagokból készülhetnek, így a ház karakteréhez igazíthatók.
Az árnyékolás típusai
Előfordul az is, hogy egy házon belül többféle árnyékolástechnikát alkalmaznak, például vegyítik a redőny és a zsalúzia által kínált lehetőségeket. Van, aki szeret teljesen sötétben aludni, ami zsalúziával nem kivitelezhető, viszont a redőnnyel igen.
Az árnyékolók sokféle típusa létezik, amelyeket az egyedi igények és preferenciák alapján választhatunk ki.
Az árnyékolóknak kétféle csoportja létezik: külső-, és belső árnyékolók.
A külső árnyékolók a legelterjedtebbek az építkezéseknél és felújításoknál.
Külső árnyékolók
A külső árnyékolókat az épületen kívül szerelik fel, és közvetlenül a napsugarak ellen nyújtanak védelmet, mivel már azelőtt felfogják a nap sugarait, hogy azok az ablakhoz érnének, rendkívül hatékonyak a hővédelemben.
Redőnyök: A redőnyök a legismertebb külső árnyékolók. Lehetnek manuálisan vagy motorosan működtethetők, és kiváló hőszigetelést biztosítanak. Műanyag kivitelben és alumínium kivitelben érhetőek el. A műanyag redőny ezek közül a legköltséghatékonyabb megoldás. Színben fehéret érdemes választani, ugyanis a színezett műanyag UV védelme jelenleg nem megoldott, így hamar elszíneződhet, és csak több mérgelődést eredményezhet. Élettartamuk kb. 10-15 év.
A mai technológia mellett kijelenthető, hogy a fehér már nem színeződik, legalábbis nem olyan mértékben, mint régebben, minimális sárgulás az idő előrehaladtával előfordulhat.
A műanyag redőny csak kézi üzemeltetéssel ajánlott.
Ezzel szemben az alumínium redőnyök élettartama végtelen, azok minden része alumíniumból készül. Nem színeződik el, színben a RAL skála teljes kínálatából választhatunk a tok és lefutó kialakítását tekintve is.
Az alumínium redőnyök már nem csak árnyékolásra alkalmasak, de extra hőszigetelőként is jó szolgálatot tesznek.
Árban arányait tekintve duplája a műanyag redőnynek, és felár ellenében ezek a redőnyök motoros kivitelben is kérhetőek.
Zsaluzia: A zsaluzia hasonló a redőnyhöz, de lamellái állíthatók, így a napfényt a kívánt szögben engedhetjük be, miközben a hő elleni védelem megmarad. Fontos megjegyezni, hogy jóval drágább megoldás még az alumínium redőnynél is és nem tud 100%-os sötétséget adni. Hő-, és belátás elleni védelemre tökéletes, nem mellesleg nagyon szép látványt biztosít, építészetileg/esztétikalilag extra értéket képvisel. Legtöbb esetben motoros kivitelben kerülnek beszerelésre, de anélkül, manuális kivitelben is beszerelhetőek.
Nem kifejezetten klasszikus árnyékoló, de mindenképpen külső-, és említésre méltó a Naphálók: Ezek a széles, vászonszerű árnyékolók gyakran erkélyek oldalára, teraszok fölé kerülnek. Kiválóak nagy felületek árnyékolására, motoros kivitelben készülnek. Terő ablakoknál kedvelt megoldás, kézi működtetéssel.
Belső árnyékolók
Az ablakon belül elhelyezett árnyékolók elsősorban a fény szabályozására szolgálnak, de kiegészítő hővédelmet is nyújthatnak.
Hátránya, hogy mivel belül helyezkedik el az üvegfelület felmelegedését nem akadályozza meg. Előnye, hogy sokkal olcsóbb megoldás, mint a redőny, vagy zsalúzia. Irodaházak előszeretettel használják őket mai napig, de északi tájolású ablakoknál is elegendő lehet, ha csak a belátást szeretnénk szabályozni. Ezek az árnyékolók kézzel, manuálisan szabályozhatók.
Roletták/reluxa:A roletták egyszerű textilárnyékolók, amelyeket az ablak felső részére rögzítenek, és lehúzással szabályozhatók. Különböző anyagokból készülhetnek, a fényáteresztőtől a teljesen fényzáróig. A reluxa a legolcsóbb árnyékoló, hátránya viszont a körülményes tisztántartása.
Szalagfüggönyök: Irodákban és modern belső terekben népszerűek, akár nagy belső üvegajtóknál is szívesen alkalmazzák. Ezek az árnyékolók könnyen kezelhetők, és lehetővé teszik a fény precíz irányítását.
Pliszé árnyékoló: Már meglévő polikarbonát fedésű teraszokat alulról pliszé árnyékolóval óvhatjuk a fénytől. Ezek hajtogatott textil árnyékolók, amelyek modern megjelenést biztosítanak és sokféle alakú ablakhoz illeszthetők.
Motoros árnyékolás
Az árnyékolástechnika is egyre inkább az automatizálás irányába mozdul el.
A motoros árnyékolók kényelmesen vezérelhetők távirányítóval vagy okostelefonon keresztül.
Itt fontos az előre tervezés, mivel szükséges a falban kiépíteni egy elektromos rendszert az üzemeltetéséhez. Újdonság nálunk a solar, azaz napenergiával működő rendszerek, melyek hatalmas előnye, hogy nem igényelnek előzetes munkát, vezetékek bevésése nélkül kivitelezhetőek.
A gyártási idő a K-E-Zs Ablaknál megrendelt alumínium- és műanyag redőnyöknél körülbelül egy hét, ha szeretnék szakemberrel beépíttetni, akkor is állunk rendelkezésükre, körülbelül megrendeléstől számított 2 héten belül tudjuk vállalni a beszerelést.
Keressen minket egyedi igényeivel és kérdéseivel, szakmai csapatunk áll a rendelkezésére!Az árnyékoló kínálatunkat személyesen is megtekinthetik üzletünkben K-E-Zs Ablak, Békéscsaba, Bartók Béla út 14. szám alatt.Várjuk szeretettel!